Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-11-27

ZATRUDNIJ PRACOWNIKA

Umowa o dzieło

Kolejną z umów cywilnoprawnych, na podstawie których może być wykonywana praca, jest umowa o dzieło. Ponieważ nie ma ona - co do zasady - charakteru okresowego, stosuje się ją zazwyczaj wtedy, kiedy ma zostać wykonane określone zadanie, które ma być zakończone wymiernym (w sensie materialnym lub niematerialnym) efektem.

MICHAŁ CULEPA
e-mail: michal.culepa@infor.pl
Umowa o dzieło jest umową wzajemną. Zgodnie z nią przyjmujący zamówienie (wykonawca, zleceniobiorca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego w umowie dzieła, a zamawiający (zleceniodawca) do jego odebrania i zapłacenia umówionego wynagrodzenia.
WAŻNE
Umowa o dzieło zaliczana jest do tzw. umów rezultatu. W przeciwieństwie do typowej umowy zlecenia, nie sposób wykonania (działania) jest ważny, ale końcowy efekt. To on podlega ocenie i za tenże efekt wykonawcy przysługuje wynagrodzenie.
Ta ostatnia cecha wyróżnia umowę o dzieło od umowy o pracę, a także zlecenia lub innych umów o świadczenie usług. W tych umowach znaczenie ma staranność podjętych przez zleceniobiorcę lub pracownika działań. W szczególności, jeżeli efekt umowy można poddać sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych, to wówczas bez wątpienia będziemy mieli do czynienia z umową o dzieło (por. II tezę wyroku Sądu Najwyższego z 3 listopada 2000 r., IV CKN 152/00, OSNC 2001/4/63).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00