Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-10

FUNDUSZ SOCJALNY PO ZMIANACH

Realizacja obowiązków, wynikających z ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) w zakresie tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zasad gospodarowania środkami tego funduszu, nadal stwarza pracodawcom poważne trudności. W efekcie powoduje to wiele nieprawidłowości związanych z właściwym gospodarowaniem tym funduszem.

Problemy dotyczą przede wszystkim:
• niewywiązywania się pracodawców z obowiązku tworzenia funduszu,
• naliczania odpisów i przekazywania ich w ustawowych terminach,
• zgodności zapisów regulaminu z obowiązującymi przepisami,
• konsultacji treści regulaminu z organizacjami związkowymi lub przedstawicielstwem załogi.
W związku z ostatnią nowelizacją ustawy o zakładowym funduszu świadczeń, która weszła w życie 1 stycznia 2003 r., pojawiły się nowe wątpliwości w zakresie m.in. możliwości rezygnacji przez pracodawcę z tworzenia funduszu oraz wypłaty świadczenia urlopowego.
Tworzenie funduszu
W świetle przepisów ustawy, fundusz socjalny zobowiązani są utworzyć pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników. Obowiązek ten ciąży również na pracodawcach bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, którzy prowadzą działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych (jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze), o których mowa w ustawie z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148). W tym przypadku nie może być wątpliwości, że wymienione wyżej podmioty bez względu na liczbę zatrudnionych oraz posiadane środki będą zobowiązane do utworzenia tego funduszu.
Przykład
Pracodawca po 1 stycznia 2003 r. nie jest zobowiązany do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dlatego fundusz został zlikwidowany. Do końca 2002 r. środki zgromadzone na koncie funduszu nie zostały rozdysponowane. Czy stanowią one przychód właściciela zakładu pracy, czy należy je rozdysponować wśród obecnie zatrudnionych pracowników?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00