comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-28
Wypadki w drodze do pracy lub z pracy a świadczenia
Od 1 stycznia 2003 r. zmianie uległy przepisy dotyczące wypadków przy pracy, wypadków w drodze do pracy lub z pracy. Nowe uregulowania mają przede wszystkim obniżyć koszty ponoszone przez pracodawców.
Aleksandra Nowak
Od 1 stycznia 2003 r. obowiązują przepisy ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673). Przepisy nowej ustawy wypadkowej określają rodzaje świadczeń przysługujących z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasady i tryb ich przyznawania oraz wysokość składki (zasady różnicowania stopy procentowej składki) na ubezpieczenia społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Według nowej regulacji świadczenia przewidziane w tej ustawie przysługują ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W porównaniu z poprzednim stanem prawnym ustawa nie przewiduje przyznawania przewidzianych w niej świadczeń ubezpieczonym, którzy ulegli wypadkom w drodze do lub z pracy. Tej grupie poszkodowanych przysługuje obecnie jedynie zasiłek za czas niezdolności do pracy w wysokości 100% wynagrodzenia.
Pozostało 84% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka