comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-01-09
Przywrócenie do pracy
Pracownik przywrócony do pracy, który zgłosił gotowość jej podjęcia w okolicznościach uzasadniających przekroczenie terminu, w razie odmowy ponownego zatrudnienia może domagać się wykonania prawomocnego orzeczenia przywrócenia do pracy.
Ewa Balcerzak
Biuro Orzecznictwa Sądu Najwyższego
Pracodawca nie może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika z tego powodu, że nie zgłosił gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w określonym terminie od przywrócenia do pracy (art. 48 § 1 k.p.) i rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).
Powódka K. S. wniosła pozew przeciwko M. L. o przywrócenie do pracy.
Pozwana wniosła o oddalenie powództwa.
Ustalenia i wyrok sądu I instancji
Sąd I instancji ustalił, że powódka K.S. była zatrudniona w sklepie pozwanej „D.N.” w B. od 9 marca 1998 r. na stanowisku sprzedawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony do 30 czerwca 1999 r. Pozwana rozwiązała 11 maja 1998 r. stosunek pracy z powódką za wypowiedzeniem. Na skutek odwołania powódki Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w B. wyrokiem z 8 grudnia 1998 r. [...] przywrócił powódkę do pracy. Wyrok ten uprawomocnił się 30 grudnia 1998 r.
Pismem z 6 stycznia 1999 r. (które powódka otrzymała 19 stycznia 1999 r.) pozwana rozwiązała (z dniem 6 stycznia 1999 r.) z powódką umowę o pracę bez wypowiedzenia - „w trybie art. 52 § 1 k.p. w związku z art. 48 § 1 k.p. z powodu niezgłoszenia przez pracownicę gotowości podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy przez sąd pracy”.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka