comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-01-02
Umowa o pracę czy o dzieło?
W praktyce funkcjonują różne formy zatrudniania osób świadczących pracę. Wprawdzie najpopularniejszą formą jest nadal stosunek pracy, to jednak coraz bardziej istotne znaczenie mają także umowy cywilnoprawne, w tym także umowa o dzieło.
Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Warto zatem zwrócić uwagę na różnice między tymi dwoma rodzajami umów, gdyż nierzadko dochodzi w tym zakresie do kontrowersji i błędnego stosowania umowy o dzieło.
Umowa o dzieło jest umową, na podstawie której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania (w sposób pozostawiony, co do zasady, jego uznaniu) oznaczonego dzieła na rzecz zamawiającego. . Przede wszystkim dziełem tym może być zarówno konkretny obiekt materialny, np. meble biurowe, ogrodzenie budynku wykonane przez zakład budowlany czy schody marmurowe w mieszkaniu, jak i określone dobro niematerialne, np. program komputerowy, projekt architektoniczny, fotografia lub utwór publicystyczny. Przy czym rezultat umowy o dzieło może być utrwalony w jakiejkolwiek formie fizycznej (ucieleśniony) lub nieucieleśniony (np.: wykonanie prezentacji reklamowej czy wygłoszenie wykładu).
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka