Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-23

STOSUNEK PRACY

ZATRUDNIENIE PRACOWNIKA - OBOWIĄZKI PRACODAWCY

Oddajemy do rąk Czytelników opracowanie dotyczące obowiązków pracodawcy związanych z zatrudnianiem pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej oraz umowy o dzieło. Są to najbardziej popularne i rozpowszechnione rodzaje umów związanych z zatrudnieniem.

Zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna to najpopularniejsze z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Należą one również, obok umowy o pracę, do najczęściej zawieranych w obrocie prawnym kontraktów. Nieco inaczej przedstawia się kwestia specyficznego rodzaju umów zawieranych przez pracodawców z osobami pełniącymi kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwach - menedżerów wyższego szczebla, samodzielnie zarządzających dużymi organizacjami gospodarczymi.
Tradycyjna umowa o pracę cieszy się największą popularnością i jest zarazem najbardziej pożądaną przez pracowników formą zawierania umów. Jest to zrozumiałe z uwagi na gwarantowaną przez nią stabilizację zawodową, zwłaszcza w obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej związanej z wysoką i nadal rosnącą stopą bezrobocia. Poza bezpieczeństwem zatrudnienia umowa o pracę gwarantuje także, z mocy prawa, innego rodzaju „przywileje pracownicze”, jak np. odprawę emerytalną, prawo do urlopu wypoczynkowego.
Pracownicy często skarżą się na zawieranie przez pracodawców umów o pracę na czas określony. Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują, że trzecia umowa zawarta na czas określony staje się automatycznie umową na czas nie określony. Z kolei pracodawcy narzekają na zbyt sztywne reguły prawa pracy, nie pasujące do obecnej sytuacji na rynku pracy, które ograniczają znacznie możliwości pracodawców lepszego gospodarowania zasobami ludzkimi. Każda ze stron ma swoje subiektywne racje, jednak sytuacja na rynku pracy może budzić niepokój zarówno u jednej, jak i u drugiej strony. Proponowane zmiany przepisów Kodeksu pracy idą w kierunku rozluźnienia obowiązujących dziś rygorów prawnych.
Luźniejsze związki łączą zleceniodawcę ze zleceniobiorcą. Istotą umowy zlecenia jest obowiązek starannego działania na rzecz dającego zlecenie. Nie wymaga ona jednak bezpośredniego podporządkowania się poleceniom pracodawcy ani tym bardziej sztywnych godzin pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00