Artykuł
Obowiązki socjalne pracodawcy
Obowiązki socjalne pracodawcy
Iwona Kur
Paweł Ziółkowski
Biuro Doradztwa Gospodarczego
Wraz ze wzrostem zatrudnienia na pracodawcę nakładane są obowiązki związane z zasadą zaspokajania potrzeb socjalnych pracowników oraz zasadą wsparcia poszkodowanych przez los niepełnosprawnych.
Realizacją celów związanych z wymienionymi tzw. społecznymi obowiązkami pracodawcy będzie:
m
utworzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,m
opłacanie składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.Obowiązki te, co należy podkreślić, wynikają z bezwzględnie obowiązujących określone kategorie pracodawców przepisów prawa.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) tworzą pracodawcy zgodnie z ustawą z 24 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.), zatrudniający powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi, które prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w przepisach regulujących finanse publiczne, tworzą ZFŚS bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników. W przypadku zmian w stanie zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego podstawę tworzenia ZFŚS lub wypłaty świadczenia urlopowego przez pracodawcę stanowi liczba zatrudnionych 1 stycznia danego roku. Pracodawcy, którzy nie mają obowiązku utworzenia ZFŚS, mogą to zrobić dobrowolnie, a jeżeli go nie utworzą, wypłacają pracownikom świadczenie urlopowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right