Artykuł
Zawarcie umowy o pracę
WYKŁAD II
Zawarcie umowy o pracę
Jedną z podstawowych form nawiązania stosunku pracy jest zawarcie umowy o pracę. Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie z wyraźnym określeniem rodzaju i warunków umowy.
Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie i powinna określać rodzaj i warunki zatrudnienia, a w szczególności rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania oraz termin rozpoczęcia pracy, jak również wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy.
Zawarcie umowy o pracę w innej formie niż forma pisemna (w formie ustnej lub w sposób dorozumiany przez dopuszczenie pracownika do pracy, który wynika z takiego zachowania się stron, że nie ma wątpliwości, iż zawarły one umowę o pracę) nie powoduje jej nieważności. W tej kwestii niejednokrotnie wypowiadał się również Sąd Najwyższy, stwierdzając, że niezachowanie formy pisemnej umowy o pracę, o której stanowi art. 29 § 3 k.p., nie powoduje nieważności umowy o pracę.
W przypadku niezachowania formy pisemnej pracodawca ma obowiązek potwierdzić pracownikowi na piśmie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, rodzaj umowy o pracę i jej warunki.
Pracodawco pamiętaj!
Określona w art. 281 pkt 2 k.p. sankcja grzywny zł grozi zarówno za niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, jak i za potwierdzenie jej po upływie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy (a nie od dnia zawarcia umowy).
Rodzaj pracy w umowie o pracę może być określony w sposób wskazujący bezpośrednio na zawód (np. sekretarz, asystentka, tokarz, kierowca) lub czynności, które będzie wykonywała nowo zatrudniona osoba (np. sprzątanie biura), albo w sposób bardziej szczegółowy przez dołączenie do umowy o pracę zakresu obowiązków pracownika (zagadnienia dotyczące zakresu obowiązków pracownika przedstawimy w wykładzie IV). Rodzaj pracy nie powinien być określony zbyt ogólnie lub w sposób bliżej nie określony.
Miejscem wykonywania pracy jest zakład pracy pracodawcy (lub jego część), tj. obszar, teren, budynek, gdzie wykonywana jest praca, lub inne wyznaczone do tego miejsce. Miejscem wykonywania pracy jest najczęściej siedziba pracodawcy określona w akcie założycielskim lub statucie, ale może to być również miejsce położone w znacznej odległości od siedziby pracodawcy, ale wskazane w umowie o pracę (siedziba pracodawcy mieści się w Krakowie, gdzie posiada 2 sklepy odzieżowe i poszerzając swoją działalność otwiera następny sklep w Poznaniu; zatrudniony tam pracownik w umowie o pracę będzie miał wskazane jako miejsce wykonywania pracy Poznań). Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 1 kwietnia 1985 r. (I PR 19/85, OSPiKA 1986/3/46) stwierdził, że strony zawierające umowę o pracę mają dużą swobodę w określeniu miejsca pracy i że miejsce świadczenia pracy należy odróżnić od siedziby zakładu pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right