Artykuł
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy
Kodeks pracy w art. 42 daje pracodawcy możliwość zmiany łączącego go z pracownikiem stosunku pracy w drodze czynności prawnej zwanej wypowiedzeniem warunków pracy lub płacy. Przepis ten daje pracodawcy pewną swobodę pozwalającą na modyfikowanie warunków pracy i płacy w trakcie trwania stosunku pracy. Do najczęstszych przyczyn tego stanu rzeczy należeć może przede wszystkim zmiana profilu działalności pracodawcy i idąca za tym zmiana rodzaju wykonywanej przez pracowników pracy, jak również obniżenie wynagrodzenia za pracę lub zmiana ich poszczególnych składników ze względu na trudną sytuację finansową pracodawcy.
Zgodnie z art. 42 § 1 k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Oznacza to, iż do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio wszystkie przepisy Kodeksu pracy stanowiące o wypowiedzeniu umowy o pracę (np. art. 30, art. 51 k.p.), a więc dotyczące ustawowych okresów i terminów wypowiedzeń, grup pracowników chronionych przed wypowiedzeniem, konsultacji ze związkami zawodowymi lub uprawnienia pracownika do odwołania się do sądu pracy.
umowie o pracę. Pracodawca nie musi wówczas wypowiadać pracownikowi dotychczasowych warunków pracy lub płacy. tym nieuzasadniona odmowa podjęcia powierzonej pracy potraktowana zostanie jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które może spowodować nałożenie kary porządkowej na pracownika albo rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika.-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right