Artykuł
Wewnątrzzakładowe akty prawne
WEWNĄTRZZAKŁADOWE AKTY PRAWNE
Regulaminy zakładowe stanowią wewnętrzne źródło szeroko rozumianego prawa pracy i nie mogą kolidować z ogólnie obowiązującymi przepisami prawa. Powinny być dostosowane do warunków i potrzeb zakładu pracy oraz w pełni uwzględniać jego specyfikę. Prawidłowo opracowany regulamin, niezależnie od jego rodzaju, stanowi gwarancję efektywnej, zgodnej z obowiązującymi przepisami działalności tego zakładu.
Regulaminy wydawane w zakładach pracy mają najczęściej podstawę prawną w ogólnie obowiązujących przepisach, które powodują, że ich treść ma charakter wiążący dla wszystkich (lub zdecydowanej większości) zakładów pracy.
Przykładami takich regulaminów są:
4
regulamin pracy,4
regulamin wynagradzania,4
regulamin organizacyjny,4
regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,4
regulamin premiowania,4
regulamin postępowania przy zwolnieniach grupowych.Obowiązek tworzenia regulaminów może również wynikać dla pewnej grupy zakładów, np. służby zdrowia, oświaty, PKP z przepisów branżowych. Wymienić tu należy np. regulamin premiowania, nagradzania. Podstawą wydania niektórych regulaminów są również przepisy wewnętrzne organów założycielskich lub nadrzędnych powołujące dany zakład pracy i równocześnie nakładające na niego obowiązek opracowania i wprowadzenia w życie określonych regulaminów (np. regulaminu organizacyjnego). Tworzone są także regulaminy w celu usprawnienia funkcjonowania i zarządzania zakładem pracy lub określonymi środkami finansowymi, np. regulaminy działalności organów spółki (zgromadzenia wspólników, rady nadzorczej, zarządu), regulaminy kontroli wewnętrznej, regulaminy oceny pracowników, regulaminy postępowania przy zamówieniach publicznych. Najbardziej znanym i najczęściej tworzonym regulaminem jest regulamin pracy, którego obowiązek wydania wynika z art. 104 oraz art. 10411043 k.p.
Zgodnie z art. 104 k.p. regulamin pracy w zakładzie ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Regulaminu tego nie tworzą pracodawcy, u których układy zbiorowe pracy uregulowały organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników, a także pracodawcy zatrudniający mniej niż 5 pracowników (art. 104 § 2 k.p.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right