Artykuł
Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS
Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS
Od podatku dochodowego od osób fizycznych wolne są świadczenia pochodzące z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) przeznaczone na zapomogi oraz dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży.
Obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) spoczywa na pracodawcach zatrudniających powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Układy zbiorowe pracy mogą stanowić, że fundusz taki nie będzie tworzony.
Pozostali pracodawcy, tj. ci, którzy zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą utworzyć fundusz na zasadach określonych w ww. ustawie.
Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Wysokość odpisu na jednego zatrudnionego wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło wyższą kwotę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right