Artykuł
Profilaktyczne posiłki i napoje
Ewa Siedlecka
Profilaktyczne posiłki i napoje
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a wśród nich obowiązek profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników. Jednym z elementów tej prewencji jest zapewnienie pracownikom w uzasadnionych przypadkach posiłków i napojów.
Zgodnie z art. 232 k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.
Rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny one spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania, zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. Nr 60, poz. 279).
Przepisy tego rozporządzenia odnoszą się do pracodawców działających zarówno w sektorze publicznym, jak i w sektorze prywatnym.
Posiłki profilaktyczne
Do prac w warunkach szczególnie uciążliwych, przy wykonywaniu których pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikom posiłki profilaktyczne, zaliczono prace:
â
związane z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,â
związane z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25°C,-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right