Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2005-08-16

Praca tymczasowa - najczęściej zadawane pytania

Pracodawca pracownika tymczasowego: Pracodawca użytkownik nie jest zobowiązany do wypłacania jakichkolwiek należności pracownikowi tymczasowemu, który wykonuje pracę na jego rzecz. Wszelkie obowiązki z tym związane spoczywają na agencji pracy tymczasowej, jako właściwym pracodawcy pracownika tymczasowego.
Konsekwencją tego, że pracownicy tymczasowi nie są formalnie zatrudnieni przez pracodawcę użytkownika, jest to, że wypełnia on zadania pracodawcy tylko w zakresie koniecznym ze względu na prawidłową organizację pracy i właściwe wykonywanie zadań. Wszelkimi kwestiami formalnymi zajmuje się agencja pracy tymczasowej jako właściwy pracodawca pracownika tymczasowego. W opracowaniu tym przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z obowiązkami agencji pracy tymczasowej i pracodawcy użytkownika.
Wypłata wynagrodzenia
Mam zamiar skorzystać z pracy kilku pracowników z agencji pracy tymczasowej. Kto jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi tymczasowemu?
Pracodawca użytkownik nie jest zobowiązany do wypłacania jakichkolwiek należności pracownikowi tymczasowemu, który wykonuje pracę na jego rzecz. Wszelkie obowiązki z tym związane spoczywają na agencji pracy tymczasowej.
Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników w celu „wypożyczenia” ich innym pracodawcom (pracodawcom użytkownikom). Osoby te są połączone stosunkiem prawnym (umową o pracę lub umową zlecenia) jedynie z tą właśnie agencją, a nie z pracodawcą użytkownikiem.
Obejmuje głównie podporządkowanie pracownika tymczasowego jego kierownictwu, zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy (głównie w odniesieniu do bhp) oraz prowadzenie ewidencji czasu pracy. To ostatnie jest ściśle związane z należnym tej osobie wynagrodzeniem. Agencja zobowiązana do wypłacania pracownikowi tymczasowemu wynagrodzenia (i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, składek na ubezpieczenia społeczne itp.) musi znać faktyczną liczbę przepracowanych przez tę osobę godzin w celu prawidłowego naliczenia należnego wynagrodzenia (wraz z wszelkimi dodatkami, np. za pracę w godzinach nadliczbowych albo w porze nocnej).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00