comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-08
Zasady sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym
Zalecenia i wskazówki przydatne przy sporządzaniu sprawozdania: Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym stanowi stosunkowo nowy element sprawozdania finansowego. Sporządzane jest przez jednostki, które spełniają określone wymogi zawarte w ustawie o rachunkowości, dzięki czemu ich sprawozdania finansowe podlegają corocznemu badaniu i ogłaszaniu. Zestawienie dostarcza informacji o funkcjonowaniu kapitałów własnych w jednostce gospodarczej w ujęciu dynamicznym.
Celem sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym jest określenie zmian, jakie zachodzą w kapitale własnym jednostki, z uwzględnieniem kosztów i przychodów działalności, oraz ustalenie wielkości zysków lub strat. Zakończone jest informacją dotyczącą propozycji podziału zysku lub pokrycia straty.
W sprawozdaniach finansowych kapitał rozpatruje się jako połączenie trzech składników:
• kwoty wszelkich funduszy dostarczonych przez właścicieli w celu finansowania działalności,
• kwoty zakumulowanych nadwyżek/deficytów wynikających z prowadzonej przez przedsiębiorstwo wymiany handlowej i innych działań,
• kwoty rezerw powstałych od momentu założenia przedsiębiorstwa.
Kapitał w jednostce gospodarczej odzwierciedla udział poszczególnych inwestorów w posiadanym majątku. Istnieją trzy rodzaje zdarzeń/transakcji, które mogą spowodować zmiany w kapitale w trakcie trwania okresu sprawozdawczego (wykres 1):
a) transakcje finansowe - za pomocą których właściciele mogą zainwestować nowy lub wycofać dotychczasowy kapitał,
b) - transakcje kupna lub sprzedaży, których efektem są nadwyżki lub deficyt,
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie