Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-02-15

Ustalanie podstawy wymiaru i rozliczanie składek za pracowników delegowanych za granicę

Pracownicy delegowani za granicę: Określenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wysłanych czasowo do pracy za granicę zależy od tego, czy czasowa praca za granicą jest podróżą służbową, czy też wskazanym przez pracodawcę w umowie o pracę przejściowym miejscem wykonywania pracy.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek od dawna wzbudzają wiele wątpliwości. Wprawdzie zasada, że podstawą wymiaru składek jest przychód ze stosunku pracy, dotyczy również grupy pracowników delegowanych za granicę, ale wiele pytań powstaje w związku z kwestią wyłączeń z podstawy wymiaru składek. Na przykład: kiedy można płacić składki od przychodu pomniejszonego o diety, a kiedy trzeba opłacać je od co najmniej przeciętnego wynagrodzenia?
Generalnie, określenie podstawy wymiaru składek zależy od tego, czy czasowa praca za granicą jest dla pracownika podróżą służbową, czy też wskazanym przez pracodawcę w umowie przejściowym miejscem wykonywania pracy.
Przychód ze stosunku pracy - podstawa wymiaru składek dla wszystkich pracowników
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wszystkich pracowników są uregulowane w:
• art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz
• § 2 ust. 1 pkt 1-32 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Zgodnie z tymi przepisami podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany u pracodawcy z tytułu pozostawania w ramach stosunku pracy, z wyłączeniami ujętymi w powołanym rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00