comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-02-08
Zamknięcie roku podatkowego 2004
Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W załączonym do tego numeru „Serwisu FK” dodatku „Wzory formularzy i dokumentów” zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.
Zamknięcie roku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych - zeznanie za 2004 r.
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych w rozliczeniu za rok podatkowy są zobowiązani do złożenia tylko jednego zeznania CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego. Jeżeli rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym, podatnik składa zeznanie za 2004 r. do 31 marca 2005 r. W tym terminie podatnik jest też zobowiązany wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Za 2004 r. podatnicy składają zeznanie na wzorze obowiązującym w 2004 r., tj. na formularzu CIT-8 (wariant 18), opublikowanym w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. (Dz.U. Nr 229, poz. 1917 i z 2003 r. Nr 224, poz. 2224) albo na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl. Podatkowe grupy kapitałowe, ze względu na swoją specyfikę, rozliczają się na odrębnych wzorach formularzy zeznań CIT-8A lub CIT-8B.
Do podstawowych wzorów zeznań CIT-8 podatnicy dołączają załączniki:
1) CIT-8/O informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku,
2) CIT-S informacja o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,
3) CIT-ST informacja podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka