Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-12-21

Pracownicze programy emerytalne - problemy i możliwości

Pracownicze programy emerytalne: Jednym z podstawowych założeń reformy emerytalnej było to, by przyszła emerytura mogła być uzupełniona o środki zgromadzone w ramach tzw. III filaru, tj. w ramach pracowniczych programów emerytalnych, współfinansowanych przez przedsiębiorców. Jednak pracownicze programy emerytalne, będące podstawą tzw. III filaru systemu emerytalnego, nie rozwinęły się w znaczący sposób. Dlatego kolejne rządy podjęły wysiłki w celu pobudzenia zainteresowania różnymi formami gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę. Ich efektem stało się uchwalenie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, która zapewniła spójność z regulacjami zawartymi w ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych. Nowa ustawa weszła w życie 1 czerwca br.
Ilu pracowników musi przystąpić do programu emerytalnego
W mojej firmie chcę założyć pracowniczy program emerytalny. Czy są jakieś wymagania w zakresie liczby pracowników mających prawo do uczestniczenia w takim programie?
Prawo do uczestnictwa w programie przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony u danego pracodawcy nie krócej niż 3 miesiące. W zakładowej umowie może być ten wymóg zmieniony. W dniu złożenia wniosku o zarejestrowanie programu prawo uczestnictwa w programie musi przysługiwać co najmniej połowie pracowników zatrudnionych u Pana jako pracodawcy, który tworzy program.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00