comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-07-13
Nie tylko podróże służbowe - pracownik na urlopie
Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć nie tylko wydatki związane z wyjazdami służbowymi pracowników, lecz także wydatki związane z dofinansowaniem wypoczynku pracowników i ich rodzin.
Kosztem uzyskania przychodu są odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu (art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b updof i art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b updop a contrario).
Natomiast nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 23 ust. 1 pkt 42 updof i art. 16 ust. 1 pkt 45 updop). A zatem, pomimo że ustawodawca dopuszcza możliwość finansowania świadczeń socjalnych dla pracowników z innych źródeł niż zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, na przykład ze środków własnych firmy, to wydatki związane z takim finansowaniem nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka