comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-06-22
Urlopy - nowe zasady udzielania i obliczania
Zmiany w Kodeksie pracy: W ramach dostosowywania polskiego ustawodawstwa pracy do wymagań unijnych zmieniono także przepisy regulujące kwestie związane z urlopami wypoczynkowymi. Zmiany te dotyczą przede wszystkim nabywania prawa do urlopu w pierwszym roku pracy, wymiaru urlopu, wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Inne nowości to m.in. wprowadzenie nowej, dotąd nieznanej zasady udzielania urlopu w wymiarze godzinowym.
Nowelizacja Kodeksu pracy dokonana ustawą z 14 listopada 2003 r. miała na celu m.in. dostosowanie polskiego ustawodawstwa pracy do wymagań unijnych. Objęła ona również zmiany w przepisach dotyczących urlopów wypoczynkowych, w tym m.in. zasad nabywania prawa do urlopu w pierwszym roku pracy, wymiaru urlopu, wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Wprowadzono także całkowicie nową zasadę udzielania urlopu w wymiarze godzinowym. Zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi wymienioną nowelizacją, jak również przypomnienie sobie niektórych ważnych niezmienionych regulacji w zakresie urlopów wypoczynkowych będzie przydatne w prawidłowym stosowaniu przez pracodawców tych przepisów w praktyce, a w szczególności w okresie zbliżających się wakacji.
Prawo do urlopu wypoczynkowego
Prawo do pierwszego urlopu
Pracownik, który podjął pierwsze w życiu zatrudnienie w ramach stosunku pracy, poczynając od 1 stycznia 2004 r. nabywa prawo do urlopu zgodnie z art. 153 k.p. w nowym brzmieniu. Na mocy § 1 tego przepisu - pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, nabywa w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Tak więc do końca roku kalendarzowego, w którym pracownik podejmuje po raz pierwszy pracę, może on wielokrotnie nabywać prawo do urlopu (z upływem każdego miesiąca pracy).
Taka zasada nabywania prawa do urlopu obowiązuje niezależnie od tego, czy pracownik do końca roku kalendarzowego, w którym podjął pierwszą pracę, pozostaje w zatrudnieniu u jednego pracodawcy, u kilku kolejnych pracodawców, czy też u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów o pracę. Nie ma także znaczenia, czy między kolejnymi zatrudnieniami wystąpią przerwy. Nieosiągnięcie miesięcznego okresu zatrudnienia w roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje pierwszą pracę, oznacza, że w ogóle nie nabywa on w takim roku prawa do urlopu wypoczynkowego.
Pozostało 94% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka