Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-05-04

Składki na ubezpieczenia społeczne od świadczeń pracowniczych

Świadczenia pracownicze: Stosunek pracy stanowi podstawowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. W przypadku zbiegu z innymi tytułami ubezpieczeniowymi, do ustalenia, czy stosunek pracy jest jedynym obowiązkowym tytułem ubezpieczeń, czy też osoba ubezpieczona podlega również obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, istotna jest wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi ze stosunku pracy.
Stosunek pracy stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego). Zatrudnienie pracownika zawsze więc będzie powodowało powstanie po stronie pracodawcy, jako płatnika składek, obowiązku zgłoszenia go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz obowiązku rozliczania i opłacania składek z tego tytułu.
Zbieg tytułów ubezpieczeniowych
Zdarza się często, że pracownik oprócz wykonywania pracy w ramach stosunku pracy dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą, świadczy usługi w ramach umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy pobiera emeryturę lub rentę. W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów ubezpieczeniowych, tj. sytuacją, w której jedna osoba spełnia warunki do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z więcej niż jednego tytułu. O tym, który tytuł ubezpieczeń społecznych jest w takim przypadku obowiązkowy, a z którego tytułu ubezpieczony może ubezpieczyć się dobrowolnie, rozstrzyga art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00