comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-02-24
Jak zaplanować swoje podatki
Planowanie podatkowe: Podatnik może znacznie ograniczyć swoje zobowiązania podatkowe pozostając w zgodzie z obowiązującymi przepisami. W tym celu mogą być wykorzystywane instrumenty planowania podatkowego, m.in. wybór najkorzystniejszej formy zatrudnienia, najefektywniejszej formy rozliczeń, zmiana roku podatkowego, optymalne wykorzystanie źródeł finansowania, sterowanie odpisami amortyzacyjnymi.
Planowanie podatkowe to zespół czynności zmierzających do takiego ukształtowania działalności podatnika, aby obniżyć wysokość jego zobowiązań podatkowych lub polepszyć warunki ich płatności. Planowanie podatkowe nie może prowadzić do naruszenia interesów, celów i wartości preferowanych przez podatnika oraz nie może powodować obejścia lub naruszenia przepisów prawa. W przypadku osoby fizycznej planującej prowadzenie działalności gospodarczej podstawowym zagadnieniem planowania podatkowego będzie wybór formy opodatkowania, a na przykład w odniesieniu do pracownika - wybór alternatywnej wobec umowy o pracę formy zatrudnienia (umowa cywilnoprawna lub samozatrudnienie). Poza tym podatnicy mogą kształtować wysokość swoich zobowiązań podatkowych między innymi dzięki decyzjom dotyczącym wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu, czasu trwania roku podatkowego lub źródeł pozyskania kapitału.
Wybór formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej
Podstawową i najważniejszą decyzją w zakresie planowania podatkowego jest wybór formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Nie sposób przewidzieć wszystkich konsekwencji podatkowych dokonanego wyboru. Ponadto na decyzję wpływają okoliczności niezwiązane z podatkami, jak na przykład: wymogi prawne, konieczność pozyskania wspólników, dążenie do ograniczenia odpowiedzialności osobistej. Analiza, o której mowa, jest z natury rzeczy uproszczona. Ma na celu opisanie podstawowych zależności i konsekwencji w zakresie opodatkowania, związanych z wyborem danej formy prowadzenia działalności. Zaprezentowane rozważania opierają się na założeniu, że decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej podejmuje osoba fizyczna.
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka