Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-01

Ile kosztują zwolnienia grupowe od 1 lipca br.

Zwolnienia grupowe: Od 1 lipca br. zwolnienia dokonywane przez firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników nie są kwalifikowane jako zwolnienia grupowe. Pracodawcy w tych firmach nie mają obowiązku wypłacania odpraw pieniężnych zwalnianym pracownikom. Natomiast dla firm zatrudniających co najmniej 20 pracowników nowe przepisy mogą oznaczać istotny wzrost kosztu odpraw pieniężnych. Wytypowanie do zwolnienia grupowego pracowników o najkrótszym zakładowym stażu pracy może pozwolić pracodawcy na istotne zmniejszenie wysokości odpraw pieniężnych z tytułu zwolnień grupowych.
Uproszczone, w stosunku do przepisów Kodeksu pracy, procedury rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy - nazywane zwolnieniami grupowymi - są dopuszczalne w polskim prawie od początku lat 90. Zasady postępowania w tym zakresie uregulowała ustawa z 28 grudnia 1989 r., nazywana skrótowo ustawą o zwolnieniach grupowych. Wiele nowych rozwiązań w przepisach prawnych mających istotne znaczenie dla kształtowania stosunków pracy wprowadziła ustawa z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadziła zmiany m.in. w zasadach dotyczących zwolnień grupowych, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2003 r.
Kolejne zmiany w przepisach o zwolnieniach grupowych przewiduje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2004 r., z wyjątkiem art. 15 tej ustawy uchylającym od 1 lipca br. ust. 4 art. 8 ustawy z 1989 r. Przepis ten dawał możliwość wyboru przez pracownika odprawy pieniężnej lub odprawy emerytalnej bądź rentowej w sytuacji zbiegu prawa do tych odpraw. Od 1 lipca 2003 r. pracownik utracił zatem prawo do dokonania wy-boru korzystniejszego świadczenia. Ustawa z 13 marca 2003 r. uchyli z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawę o zwolnieniach grupowych z 28 grudnia 1989 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00