Artykuł
Ochrona pracowników przy przejęciu przedsiębiorstwa w postępowaniu układowym
Ochrona pracownikówprzy przejęciu przedsiębiorstwaw postępowaniu układowym
Przepisy Działu Pierwszego Kodeksu pracy zawierają katalog podstawowych norm obowiązujących pracownika i pracodawcę. Niektóre z nich są zasadami obowiązującymi państwo w prowadzeniu polityki w dziedzinie zatrudnienia. Do zasad prawa pracy zalicza się między innymi: zasadę swobodnego wyboru pracy, zasadę odpłatności pracy, zasadę równego traktowania, zakaz dyskryminacji, prawo do zrzeszania się w związki zawodowe, zasadę ryzyka pracodawcy i zasadę ochrony trwałości stosunku pracy.
W kontekście przejęcia przedsiębiorstwa szczególnego znaczenia nabiera zasada ochrony trwałości stosunku pracy, wyrażająca się w ścisłym uregulowaniu podstaw, trybu i formy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz roszczeń przysługujących pracownikowi w razie bezprawnego pozbawienia go miejsca pracy przez pracodawcę. W celu ochrony trwałości stosunku pracy znowelizowane przepisy Kodeksu pracy ustanowiły również gwarancję kontynuowania zatrudnienia na dotychczasowych warunkach mimo przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę, co wyrażone zostało w art. 231 k.p.
Pojęcie zakład pracy
W znowelizowanym Kodeksie pracy nie występuje nazwa zakład pracy w znaczeniu podmiotu zatrudniającego (pracodawcy), będącego stroną stosunku pracy. Termin zakład pracy został użyty na oznaczenie jednostki techniczno-organizacyjnej będącej placówką zatrudnienia, w której odbywa się proces pracy, bądź jednostki gospodarczej, która stanowi przedmiot zarządzania przechodzący na innego pracodawcę (wszelkie jednostki produkcyjne, punkty handlowe, usługowe, warsztaty itp.). Artykuł 23 k.p. odnosi się do wszystkich sytuacji, gdy rozumiany w sensie przedmiotowym (art. 55 Kodeksu cywilnego) zakład pracy w całości lub część przechodzi na innego niż dotychczas pracodawcę, który staje się w ten sposób podmiotem zatrudniającym. Przepisy prawa układowego nie zawierają własnych postanowień, które określałyby, co należy rozumieć przez pojęcie przedsiębiorstwo. W związku z tym należy przyjąć, że pojęcie przedsiębiorstwo ma znaczenie przedmiotowe określone w prawie cywilnym zgodnie z art. 55 k.c.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right