Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-12

Ewidencja księgowa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

EWIDENCJA KSIĘGOWA ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

JANINA CICHOCKA

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych są obowiązane tworzyć zakłady pracy, czyli jednostki organizacyjne, choćby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają pracowników (art. 2 pkt 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i art. 3 ustawy – Kodeks pracy).

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzony według przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zalicza się do funduszy specjalnych.

Tworzy się go w formie odpisu podstawowego naliczonego równolegle do dokonywanych przelewów na rachunek bankowy przeznaczony do gromadzenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – w terminie do 30 września danego roku, z tym że w terminie do 31 maja danego roku należy przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów, a w zakładach pracy rozpoczynających działalność w danym roku – do 31 grudnia danego roku, z tym że w terminie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym zakład rozpoczął działalność należy przekazać 75% równowartości odpisów danego roku.

Odpis podstawowy naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych i wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą (art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o Funduszu).

Wysokość odpisu, o którym mowa wyżej, może być zwiększona o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na każdą zatrudnioną osobę zaliczoną do I lub II grupy inwalidzkiej, a także na każdego emeryta lub rencistę, nad którym zakład sprawuje opiekę socjalną, a emeryt ten lub rencista jest uprawniony do tej opieki (art. 5 ust. 4 i 5 ustawy o Funduszu).

Odpis podstawowy i zwiększenia Funduszu obciążają koszty działalności zakładu pracy na odpowiednim koncie zespołu 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie” lub 5 „Koszty według typów działalności i ich rozliczenie” – w zależności od rozwiązań stosowanych w zakładowym planie kont, będącym odzwierciedleniem dokumentacji opisującej przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ustawy z 29 września 1994 r o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591; ost.zm. Dz.U. z 2000 r. Nr 113, poz. 1186).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00