Święta w firmie
Pracodawca może obdarować pracowników prezentami świątecznymi sfinansowanymi z różnych źródeł, np. ze środków obrotowych, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu socjalno-bytowego (u pracodawców z układem zbiorowym pracy). W zależności od źródła inaczej będzie wyglądać ustalanie obowiązku składkowego i podatkowego z tytułu przekazanych świadczeń. Pracodawca może obdarować zatrudnione osoby zarówno gotówką, jak i przekazać im świadczenia niepieniężne. Zatrudniony może też współfinansować koszt świątecznych prezentów.
1. Świąteczne prezenty dla pracowników
1.1. Świadczenia okolicznościowe finansowane z funduszu socjalnego
Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs) wynika z przepisów Kodeksu pracy. Środki zfśs służą do zaspokajania bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb osób uprawnionych do korzystania z funduszu, w związku z tym mogą być przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych, a także na tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.
SŁOWNICZEK Działalność socjalna Usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Zakładowe obiekty socjalne Ośrodki wczasowe i kolonijne, domy wypoczynkowe, sanatoria, ogrody działkowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, żłobki, kluby dziecięce i przedszkola oraz obiekty służące działalności kulturalnej. Do obiektów socjalnych nie zalicza się przykładowo stołówek zakładowych, które służą zaspokajaniu potrzeb bytowych, a nie socjalnych osób uprawnionych. Osoby uprawnione do korzystania z funduszu |