Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-10-25

Dział spadku

Gdy już spadkobiercy będą w posiadaniu sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza, wówczas mogą przeprowadzić dział spadku, w trakcie którego zostanie dokonany podział rzeczy wchodzących w skład spadku pomiędzy spadkobierców, jak również dokonają się pomiędzy nimi rozliczenia poniesionych wydatków na przedmioty spadkowe. Jest to kolejny etap postępowania spadkowego.

Dział spadku może nastąpić albo na mocy umowy pomiędzy spadkobiercami, albo na mocy orzeczenia sądu. Gdyby w skład masy spadku wchodziła nieruchomość, wówczas umowa o dział spadku musi nastąpić w formie aktu notarialnego.

Skutki działu spadku polegają na zniesieniu wspólności majątku spadkowego i przejściu określonych praw majątkowych na poszczególnych spadkobierców. Dział spadku wpływa też na odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe. Od chwili działu spadku ustaje odpowiedzialność solidarna i każdy ze spadkobierców odpowiada za długi samodzielnie, w stosunku do wielkości swojego udziału.

UWAGA

Po dziale spadku każdy ze spadkobierców odpowiada za długi samodzielnie, w stosunku do wielkości swojego udziału.

Umowny dział spadku

Spadkobiercy nabywają spadek w chwili jego otwarcia i z tą chwilą powstaje pomiędzy nimi wspólność majątku spadkowego. Wspólność ta powstaje z mocy samego prawa i dotyczy majątku spadkowego traktowanego jako całość, spadkobierca ma udział w spadku, a nie w poszczególnych składnikach spadku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00