Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 03-09-2024
Porada aktualna na dzień 03-09-2024
Data publikacji: 2024-09-03

Czy przychód uzyskany przez matkę ze sprzedaży nieruchomości, którą otrzymała od dzieci będzie podlegał opodatkowaniu, jeśli nieruchomość była w spadku po zmarłym mężu

PROBLEM

Umiera mąż i ojciec. Masę spadkową po nim przyjmują żona i dzieci, dziedzicząc nieruchomość - dom. Od śmierci i nabycia spadku mijają 2 lata. Teraz dzieci chciałyby darować matce te części majątku, które otrzymały w spadku. Matka natomiast planuje od razu sprzedać całą nieruchomość. Nieruchomość ma co najmniej kilkanaście lat. Czy przychód uzyskany przez matkę ze sprzedaży wskazanej nieruchomości w części odpowiadający 1/2 jego kwoty oraz w części odpowiadającej spadkobraniu po zmarłym mężu będzie stanowił źródło przychodów podlegające opodatkowaniu?

RADA

Przychód uzyskany przez matkę ze sprzedaży wskazanej nieruchomości w części odpowiadający 1/2 jego kwoty oraz w części odpowiadającej spadkobraniu po zmarłym mężu nie będzie stanowił źródła przychodów podlegającego opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Odnosząc brzmienie przywołanych przepisów Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do opisanego przypadku (w związku ze wzmianką w opisie o upływie kilkunastu lat od nabycia nieruchomości przez rodziców oraz o upływie 2 lat od nabycia spadku po zmarłym mężu i rodzicu) do przepisów ustawy o PIT powiedzieć należy, że jeżeli dzieci dokonają na rzecz matki darowizny nabytego w drodze spadkobrania ułamkowego prawa własności nieruchomości, to dla matki otrzymanie darowizny stanowiło będzie nabycie tego ułamkowego prawa. Z tego względu jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana przez matkę przed upływem 5 lat od otrzymania darowizny, to związany z tą darowizną przychód stanowił będzie źródło przychodów, z którego dochód podlega opodatkowaniu. Przychód związany z pozostałą częścią zbywanej nieruchomości nie będzie stanowił źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. Od jej bowiem nabycia wspólnie przez rodziców (domniemam, że nabycie nastąpiło do wspólnego majątku małżeńskiego) upłynęło już więcej niż 5 lat.

Odnosząc powyższe do opisanego przypadku powiedzieć zatem należy, że przychód uzyskany przez matkę ze sprzedaży interesującej nas nieruchomości w części odpowiadający 1/2 jego kwoty oraz w części odpowiadającej spadkobraniu po zmarłym mężu nie będzie stanowił źródła przychodów podlegającego opodatkowaniu.

W przypadku małżonków, którzy przed śmiercią jednego z nich posiadali wspólny ustrój majątkowy małżeński, spadek nabyty po zmarłym małżonku nie stanowi nabycia dla celów podatku dochodowego. W okresie trwania wspólnego ustroju majątkowego każdy z małżonków nabywa w całości wspólny składnik majątku, tak jakby nabył go samodzielnie.

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku nieruchomości, 5-letni okres liczony od końca roku, w którym została nabyta liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę. Stąd też jeżeli w opisanym przypadku interesującą nas nieruchomość sprzedawaliby razem małżonka zmarłego oraz jego dzieci będące spadkobiercami, to sprzedaż ta nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ od jej nabycie przez małżonków upłynęło więcej niż 5 lat.

Marian Szałucki

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00