Bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy
Przedsiębiorcy prowadzący m.in. działalność handlową, przetwórczą czy transportową dotknięci rosyjskim embargiem od 1 lutego 2015 r. mogą skorzystać ze wsparcia polegającego na finansowaniu świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy pracowników zagrożonych zwolnieniami. Taka pomoc może mieć miejsce, gdy przejściowo pogorszyły się u nich warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Pomoc ma charakter bezzwrotny, z wyjątkiem sytuacji naruszenia warunków przyznania świadczeń.
1. Szczególne rozwiązania związane z ochroną miejsc pracy finansowane ze środków FGŚP i FP
W ramach bezzwrotnej pomocy na ochronę miejsc pracy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) oraz o dofinansowania z Funduszu Pracy (FP) kosztów szkolenia pracowników.
Zasady przyznawania i wypłaty świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), zasady dofinansowania z Funduszu Pracy (FP) kosztów szkolenia pracowników, a także zasady zwrotu wypłaconych środków w przypadku niewypełnienia przez przedsiębiorcę warunków zawartych umów określa ustawa z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, zwana dalej "ustawą antykryzysową".
Z możliwości oferowanych przez ustawę antykryzysową może skorzystać firma (przedsiębiorca):
● w której wystąpił spadek obrotów gospodarczych,
● która nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FGŚP lub FP - wyjątek w tym zakresie został opisany poniżej,
● wobec której nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości (art. 3 ustawy antykryzysowej).
Warunki te muszą być spełnione łącznie.