Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-11-04

Nietypowe sytuacje w prawie pracy

Stosowanie prawa pracy w praktyce powoduje ciągle nowe wątpliwości. Przepis wydaje się prosty i zrozumiały do czasu konieczności zastosowania go w konkretnej sytuacji, która niejednokrotnie odbiega od rozwiązania modelowego.

W opracowaniu zostały omówione zarówno problemy, które wiążą się z wyzwaniami stawianymi przed pracodawcami, takimi jak: stosowanie regulacji dotyczącej mobbingu, konsekwencje naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, ochrona danych osobowych, jak i te, które są od zawsze źródłem wątpliwości interpretacyjnych. Są nimi mianowicie niektóre aspekty praw i obowiązków pracodawcy oraz zakładowej organizacji związkowej względem siebie, a także wybrane kwestie związane z wydawaniem świadectw pracy.

Celem opracowania jest zaprezentowanie istotnych dla praktyki tendencji orzeczniczych i metod wykładni. Dzięki "Poradnikowi" będą Państwo mogli podejmować decyzje personalne, nie narażając się z góry na negatywne konsekwencje prawne.

Mobbing i jego skutki

Mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi. Działania te polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Mobbing wywołuje u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powoduje lub ma na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Definicja mobbingu zawiera określenia mogące wywoływać wątpliwości interpretacyjne. Z tego powodu szczególnie cenne są te orzeczenia Sądu Najwyższego, które mają charakter wykładni przepisów. Do stwierdzenia mobbingu nie jest wymagane wykazanie umyślnego zamiaru wywołania rozstroju zdrowia u pracownika poddanego temu zakazanemu zachowaniu się mobbera, co oznacza, że za mobbing mogą być uznane wszelkie bezprawne, także nieumyślne, działania lub zachowania mobbera dotyczące lub skierowane przeciwko pracownikowi, które wyczerpują ustawowe znamiona mobbingu, a w szczególności wywołały rozstrój zdrowia u pracownika (wyrok SN z 16 marca 2010 r., sygn. akt I PK 203/09, niepubl.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00