Artykuł
Powołanie nowej spółki, która przejmuje pracowników a oszczędzanie w PPK
Jeśli spółka kapitałowa tworzy nową spółkę, do której przechodzi część jej pracowników na podstawie art. 23¹ Kodeksu pracy, pracownicy – których stosunki pracy są kontynuowane u nowego pracodawcy – będą mogli oszczędzać w pracowniczym planie kapitałowym (PPK) dopiero po jego utworzeniu przez nową spółkę. Nowa spółka, zapisując pracowników do PPK, uwzględnia jednak ich okresy zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy, od którego przejęła pracowników. Zatem pracowniczy plan kapitałowy powinna utworzyć niezwłocznie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. w razie zmiany formy prawnej przez spółkę) możliwe jest oszczędzanie w tym samym PPK.
Nowa spółka jako podmiot zatrudniający
Spółka kapitałowa – bez względu na to, czy została utworzona przez inną spółkę lub osobę fizyczną (osoby fizyczne), stanowi odrębny podmiot prawa. Jednak fakt powstania nowego podmiotu nie przesądza jeszcze o konieczności włączenia go do systemu pracowniczych planów kapitałowych.
Przepisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK) mają zastosowanie do nowo utworzonej spółki wówczas, gdy spółka staje się podmiotem zatrudniającym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy o PPK. Dopóki zatem w nowej spółce nie ma „osób zatrudnionych”, tj. pracowników, zleceniobiorców lub członków rady nadzorczej, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu, spółka nie jest podmiotem zatrudniającym. Nie stosuje się wówczas do niej przepisów ustawy o PPK. Oznacza to, że spółka nie tworzy PPK dopóki nie uzyska statusu podmiotu zatrudniającego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right