Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-19

Według jakich kursów należy rozliczyć fakturę korygującą dla celów bilansowych, podatku dochodowego i VAT

PYTANIE

Spółka w czerwcu br. wystawiła w walucie obcej fakturę stwierdzającą świadczenie usług. Pomylono się jednak, wpisując złą cenę jednostkową, wobec czego w lipcu br. firma wystawiła fakturę korygującą zmniejszającą sprzedaż. Według jakiego kursu należy rozliczyć tę fakturę korygującą dla celów bilansowych, podatku dochodowego i VAT?

ODPOWIEDŹ

Dla celów bilansowych, podatku dochodowego i VAT faktura korygująca zmniejszająca wartość przychodu powinna zostać rozliczona według kursu średniego waluty przyjętego do wyceny faktury pierwotnej. Zasadę tę należy stosować również w przypadku zbiorczych faktur korygujących. Szczegóły - w wyjaśnieniu.

WYJAŚNIENIE

Podatnicy dokonujący transakcji sprzedaży wyrażonych w walutach obcych nie mają dowolności w zakresie sposobu ich przeliczania na złote. Przeliczenie to jest o tyle istotne, że błędnie zastosowany kurs waluty może spowodować zaniżenie przychodu lub nieprawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania skutkujące naliczeniem niewłaściwej kwoty podatku należnego oraz podatku naliczonego. Te same skutki mogą dotyczyć faktury korygującej sprzedaż. Wątpliwości związane z zastosowaniem kursu waluty obcej do przeliczenia wartości zmniejszenia przychodu ze sprzedaży na złote sprowadzają się do ustalenia, czy do wyceny należy zastosować kurs związany z wystawieniem faktury korygującej, czy też kurs związany z wyceną faktury pierwotnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00