Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-05-14

Jak dokonać odpisów amortyzacyjnych od zakończonych prac rozwojowych

PYTANIE

Spółka po zakończeniu prac rozwojowych przyjęła składnik wartości niematerialnych i prawnych. Sprawozdanie finansowe spółki podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. W jaki sposób powinna dokonać odpisów amortyzacyjnych od zakończonych prac rozwojowych, żeby odpisy te były jednakowe dla celów bilansowych i podatkowych?

ODPOWIEDŹ

Przepisy ustawy o rachunkowości przewidują dla wartości niematerialnych i prawnych takie same zasady amortyzacji jak dla środków trwałych. Z tym że z art. 33 ust. 3 wynika, iż koszty prac rozwojowych nie mogą być amortyzowane dłużej niż pięć lat. Jest to jedyne ograniczenie w tym zakresie.

WYJAŚNIENIE

Przepisy podatkowe dają trzy możliwości dokonania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przyjętych, zakończonych prac rozwojowych.

Przychody ze sprzedaży produktów produkcji testowej dla celów bilansowych powinny korygować wartość początkową zakończonych prac rozwojowych. Dla celów podatkowych przychody te powinny być zaliczane do przychodów podatkowych w momencie ich osiągnięcia. Może to spowodować rozbieżności w wysokości między podatkową i bilansową wartością początkową. Wartość początkowa przyjętych prac rozwojowych może być inna dla celów bilansowych i podatkowych ze względu na różne traktowanie przez przepisy podatkowe i bilansowe przychodów powstałych z produkcji testowej lub sprzedaży prototypów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00