Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-05-07

Dokumentacja pracownicza związana ze zwolnieniem z pracy

Umowa o pracę może zostać rozwiązana na kilka różnych sposobów: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na który była zawarta (dotyczy umowy na okres próbny, umowy na czas określony, umowy na czas zastępstwa), z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta (dotyczy umowy na czas wykonania określonej pracy).

Ponadto umowa o pracę wygasa w następujących sytuacjach: śmierci pracodawcy, śmierci pracownika, upływu 3 miesięcy tymczasowego aresztowania oraz w przypadku niezgłoszenia przez pracownika powrotu do pracy w ciągu 7 dni po rozwiązaniu stosunku pracy z wyboru u innego pracodawcy, w przypadku niezgłoszenia przez pracownika powrotu do pracy w okresie 30 dni po odbyciu czynnej służby wojskowej.

Przyjmuje się, że rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron jest najlepszym sposobem rozwiązania, gdyż odzwierciedla wolę obu stron, czyli pracodawcy i pracownika. Jednakże zarówno w piśmiennictwie prawa pracy, jak i orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że wypowiedzenie umowy jest zwykłym sposobem ustania stosunku pracy.

W Poradniku prezentujemy problematykę związaną z zakończeniem stosunku pracy oraz uwidocznieniem tego faktu w dokumentacji pracowniczej. Dotyczy to zwłaszcza wypowiedzenia umowy o pracę, porozumienia o jej rozwiązaniu, a także świadectwa pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Wypowiedzenie jest oświadczeniem jednej ze stron, które powoduje rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Umowę może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Przepisy prawa pracy niejednolicie kształtują zasady wypowiadania umów o pracę. Tryb wypowiedzenia umowy o pracę zależy od rodzaju umowy oraz od tego, czy wypowiada ją pracodawca czy pracownik.

Pisemna forma wypowiedzenia

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 k.p.). Równoznaczne z oświadczeniem złożonym w formie pisemnej jest oświadczenie złożone w postaci elektronicznej, opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (art. 78 § 2 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Oświadczenie wysłane faksem czy e-mailem nie spełnia warunku formy pisemnej (uchwała SN z 2 października 2002 r., III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00