Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-04-30

Wszystko o leasingu

Leasing jest obecnie jedną z najbardziej powszechnych form finansowania działalności wielu firm. Umożliwia korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z konkretnych środków bez konieczności ich zakupu. Stale rosnąca popularność leasingu wynika m.in. z faktu, iż stał się możliwością szybkiego i efektywnego doinwestowania prowadzonej działalności gospodarczej bez jednoczesnej konieczności zaciągania kredytów bankowych i związanych z tym uciążliwości.

W polskim prawie leasing jest regulowany zarówno w prawie bilansowym, jak i w przepisach o podatku dochodowym oraz w prawie cywilnym. Różnice między regulacjami w prawie bilansowym i w prawie podatkowym są dość istotne. Dotyczą przede wszystkim warunków, które decydują o klasyfikacji danej umowy do leasingu finansowego bądź operacyjnego.

1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dzięki niej możliwa jest zmiana stron umowy w trakcie trwania umowy leasingowej. Zmiana ta była długo oczekiwana zarówno przez firmy leasingowe, jak i przez samych korzystających. Scedowanie praw i obowiązków z tytułu umowy leasingowej na inny podmiot bywa niekiedy optymalnym rozwiązaniem chociażby w przypadku trudności finansowych czy zaniechania lub zmiany dotychczasowej działalności gospodarczej.

Niniejsze opracowanie przybliża problematykę związaną z leasingiem. Jesteśmy przekonani, że okaże się przydatnym narzędziem i ułatwi rozwiązywanie problemów wynikających w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Leasing w świetle prawa podatkowego i bilansowego

Problematyka leasingu jest regulowana zarówno w prawie bilansowym (MSR, ustawa o rachunkowości, KSR), jak i w przepisach o podatku dochodowym. Różnice między regulacjami w prawie bilansowym i w prawie podatkowym są dość istotne. Dotyczą przede wszystkim warunków, które decydują o klasyfikacji danej umowy do leasingu finansowego bądź operacyjnego. Sam sposób ujmowania w bilansie i rachunku zysków i strat operacji dotyczących obu typów leasingu po stronie zarówno finansującego, jak i korzystającego jest analogiczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00