Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-02-19

Jak prowadzić dokumentację VAT po zmianach

Podatek od towarów i usług nadal jest tym, którego stosowanie sprawia największe trudności podatnikom. Ostatnie zmiany przepisów nie zmieniły tej sytuacji.

1 marca 2013 r. kończy się okres przejściowy na stosowanie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla podatników, którzy na podstawie nowych przepisów utracili to prawo z dniem 1 stycznia br. W niniejszej publikacji szeroko omawiamy zasady korzystania ze zwolnień.

Od 1 kwietnia br. zostaną także wprowadzone zmiany dotyczące dokumentacji eksportu, aby zastosować stawkę 0%. W 2013 r. obowiązek podatkowy dla zaliczek od eksportu będzie nadal powstawał, pod warunkiem że towary zostaną wywiezione w terminie sześciu miesięcy od dnia otrzymania zaliczki. W naszym opracowaniu nie może zatem zabraknąć informacji, jak rozliczyć zaliczki z tytułu eksportu towarów.

Sposób korygowania faktury jest uzależniony od przyczyny uzasadniającej dokonanie korekty. Z reguły jest on uzależniony od "wagi błędu" i w zależności od tej wagi, w celu naprawienia pomyłki, można posługiwać się notą korygującą lub fakturą korygującą. Jednak u podstaw korekty faktury leżą nie tylko błędy, ale również zmiana stanu faktycznego po wystawieniu faktury pierwotnej, np. udzielenie rabatu, zwrot towaru. Warto zatem zapoznać się z zasadami dokumentowania korekt w 2013 r.

Podatnicy obowiązani są do przechowywania ewidencji prowadzonej dla celów rozliczenia podatku oraz wszystkich dokumentów związanych z tym rozliczeniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zakończył się okres, w którym przepisy dopuszczały możliwość przechowywania kopii papierowych paragonów fiskalnych jedynie przez okres dwóch lat. Od początku 2013 r. okres ten został znacznie wydłużony. O tym, jak należy przechowywać paragony, również informujemy w naszym opracowaniu.

Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

1 marca 2013 r. kończy się okres przejściowy na stosowanie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla podatników, którzy na podstawie nowych przepisów utracili to prawo z dniem 1 stycznia br.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00