Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-02-05

Wszystko o czasie pracy w 2013 r.

Przepisy regulujące czas pracy często wydają się skomplikowane i trudne do praktycznego stosowania. Aby nie popełnić błędu i nie narazić się na kary, niezbędna dla pracodawcy jest znajomość orzecznictwa oraz stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, która kontroluje przestrzeganie czasu pracy w firmie.

Nie ma jednoznacznych regulacji dotyczących tego, od jakiego momentu należy liczyć czas pracy pracownika. Aby dany czas uznać za czas pracy, pracownik musi być gotowy do jej świadczenia oraz powinien znajdować się w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę i być do jego dyspozycji. Jak ta kwestia powinna wyglądać w praktyce, omawiamy w naszej publikacji.

Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego pracodawcy ponownie muszą zapewnić pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Omawiamy zatem rozliczanie czasu pracy po wyroku Trybunału dotyczącym oddawania dnia wolnego za święto.

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić pracownika na część etatu, muszą liczyć się z dodatkowymi obowiązkami w zakresie czasu pracy. Są one związane m.in. z zasadami ustalania wymiaru czasu pracy. Także i to zagadnienie wyjaśniamy w "Poradniku Gazety Prawnej".

Niniejsza publikacja ułatwi bieżącą pracę związaną z rozliczaniem czasu pracy w różnych przypadkach, jakie można spotkać w codziennym funkcjonowaniu firmy. Zawiera ona wiele przykładów, urzędowych interpretacji i orzeczeń z zakresu omawianej tematyki. W ten sposób otrzymują Państwo kompendium wiedzy o czasie pracy w firmie, do którego można zawsze sięgnąć.

Od kiedy liczyć czas pracy

Nie ma jednoznacznych regulacji dotyczących tego, od jakiego momentu należy liczyć czas pracy pracownika. Dlatego kwestie te powinny znaleźć się w przepisach wewnętrznych.

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do jej wykonywania. W związku z tym za czas pracy uznamy nie tylko samo faktyczne wykonywanie zadań, ale także te okresy, w których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00