Artykuł
Zwolnienia grupowe w firmie
Zwolnienia grupowe podlegają szczególnemu reżimowi prawnemu. Podstawą prawną zwolnień grupowych od 1 stycznia 2004 r. jest ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Na gruncie wskazanej regulacji ustawowej na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków o charakterze formalnym, od których spełnienia zależy poprawność dokonanych zwolnień. Nie każdy jednak pracodawca, który zwalnia pracownika z przyczyn od niego niezależnych, ma obowiązek stosować przepisy powyższej ustawy. Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych stosuje się do pracodawców, zatrudniających co najmniej 20 pracowników, jeżeli zachodzi konieczność rozwiązania przez pracodawcę stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w okresie nieprzekraczającym 30 dni i zwolnienie obejmuje określoną w przepisach grupę osób. Przepisy ustawy stosuje się zarówno do zwolnień grupowych, jak i indywidualnych, czyli nawet wówczas, gdy zwalniany jest jeden pracownik. Dotyczy ona jednak wyłącznie zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
Stan prawny na 24 maja 2011 r.
KRZYSZTOF GRODZICKI, HANNA BORKOWSKA-DĄBROWSKA, AGNIESZKA ZWOLIŃSKA, ANDRZEJ MAREK
Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
"Poradnik", który mają Państwo przed sobą, jest szczegółowym przewodnikiem po procesie zwolnień grupowych w firmie. W przystępnej formie omawiamy kolejne kroki, które musi podjąć zakład pracy. W licznych przykładach i przypadkach z życia wziętych wskazujemy na praktyczne aspekty analizowanej problematyki. Dzięki temu mogą Państwo sprawnie przeprowadzić restrukturyzację zatrudnienia w firmie.
Zasady przeprowadzania zwolnień
Firmy, które planują zwolnienie większej liczby pracowników, powinny brać pod uwagę szczególne przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Naruszenie obowiązków wynikających z tych przepisów naraża je na odpowiedzialność polegającą na konieczności zapłaty odszkodowania lub przywrócenia pracownika do pracy. Jednak szczególne zasady nie dotyczą wszystkich firm.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right