Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-11-02

Odpowiedzialność pracownika i pracodawcy za szkodę

Wśród przepisów regulujących stosunek pracy jednymi z najważniejszych są zasady dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika. Pod ten wspólny mianownik można podciągnąć rozmaite życiowe sytuacje - począwszy od sformalizowanych umów o wspólnej odpowiedzialności materialnej, a na zasadach ogólnych kończąc. Wszystkie one dotyczą jednak kwestii dla pracodawcy newralgicznej. Z jednej strony muszą bowiem chronić pracownika, który jest przecież słabszą stroną stosunku pracy, a z drugiej - zapewniać możliwie pełną rekompensatę pracodawcy. Powinny też w miarę możliwości tłumić ewentualne konflikty, bo konieczność zapłaty odszkodowania nie musi być przecież końcem zatrudnienia. Należy także pamiętać, że działalność pracodawcy obejmuje oprócz ryzyka gospodarczego, również ryzyko osobowe związane z ponoszeniem odpowiedzialności za działania pracownika. To pracodawca odpowiada za szkodę, którą pracownik wyrządził osobie trzeciej przy wykonywaniu pracy. Pracodawca zasadniczo odpowiada także za pieczę nad rzeczami pracownika wniesionymi przez niego na teren firmy.

Stan prawny na 26 października 2010 r.

DOROTA BRZESZCZAK-ZAGRODZKA, ARKADIUSZ MIKA, RYSZARD SADLIK, KRZYSZTOF GRODZICKI

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik" kompleksowo omawia problematykę odpowiedzialności pracownika i pracodawcy za wyrządzoną szkodę. Zajmujemy się m.in. limitem odszkodowania, winą umyślną i nieumyślną, odpowiedzialnością za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się. Cały tekst wzbogacono przykładami z praktyki i orzecznictwem sądowym.

Przesłanki odpowiedzialności materialnej pracowników

Odpowiedzialność materialna pracownika zachodzi w sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania jego obowiązków, w wyniku czego w mieniu pracodawcy powstaje szkoda, a pracownikowi da się przypisać winę. Między zachowaniem pracownika a szkodą w mieniu pracodawcy musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.

Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00