Wszystko o dopuszczalnej kontroli pracowników
Pracodawca, zatrudniając pracowników, ma prawo oczekiwać, że będą oni wykonywali swoje obowiązki sumiennie i z należytym wykorzystaniem czasu, jaki spędzają w firmie. W związku z tym ma również prawo kontrolować, czy i jak pracownicy wykonują swoje obowiązki. W praktyce jednak często pojawiają się pytania dotyczące tego, jak daleko pracodawca może się posunąć w kontroli podległych mu pracowników. Kwestie te nie są w sposób kompleksowy określone w polskim prawie. Trzeba jednak zauważyć, że kontrola musi odbywać się w ramach pewnych granic, a pracodawca powinien zachować umiar, w przeciwnym razie sprawa może trafić do sądu. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest szanowanie godności i innych dóbr osobistych pracowników, w tym ich prywatności. Newralgicznymi punktami, które dotyczą prywatności w miejscu pracy, są m.in.: dyskryminacja i mobbing, spożywanie alkoholu, kontrole osobiste pracowników, możliwość zlokalizowania pracownika za pomocą telefonu komórkowego, korzystanie z firmowej poczty elektronicznej i Internetu czy obserwacja za pomocą kamer.
Stan prawny na 7 września 2010 r.
Sylwia Gortyńska, Jakub Kaniewski, Marcin Kuryłło
Opracował Przemysław Mańko
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Pracownik, aby wykonywać pracę, musi czuć się w miarę swobodnie, pracodawca zaś jako podmiot wynagradzający tę pracę musi mieć pewność, że jego wydatki są uzasadnione. W "Poradniku", który oddajemy do Państwa rąk, przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu i odpowiadamy na pytanie, jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron w tym zakresie oraz jak daleko może posunąć się pracodawca kontrolujący swoich podwładnych.
Podstawy kontroli pracowników
Kwestia monitoringu pracowników nie została uregulowana w sposób kompleksowy przez polskie przepisy prawa. Najważniejsze w tym aspekcie jest właściwe uregulowanie tych zagadnień w wewnątrzzakładowych procedurach. W przeciwnym razie może dojść do podniesienia zarzutu naruszenia dóbr osobistych pracownika w postaci prawa do jego prywatności oraz godności.