Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-09-07

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Maksymalny okres tego urlopu wynosi 3 lata. Jest on udzielany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia, a pracodawca musi udzielić urlopu, jeśli pracownik złoży prawidłowy wniosek. W kolejnym "Temacie na zamówienie" omawiamy urlop wychowawczy.

ADAM MALINOWSKI - radca prawny

Stan prawny na 1 września 2010 r.

Cel urlopu

Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie pracownikowi korzystnych warunków do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w sytuacji trudności z połączeniem obowiązków opiekuńczych z zawodowymi. Polega on na czasowym zawieszeniu obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca w okresie urlopu wychowawczego nie ma obowiązku zatrudniania pracownika i wypłaty mu wynagrodzenia. Z uprawnienia do urlopu wychowawczego może skorzystać wyłącznie osoba mająca status pracownika, a więc pozostająca w stosunku pracy niezależnie od podstawy jego nawiązania, legitymująca co najmniej sześciomiesięcznym stażem pracy i wychowująca dziecko w wieku do 4 lat. Urlop ten nie przysługuje zatem osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, choć stosowny zapis, pozwalający na zwolnienie z obowiązków na czas sprawowania osobistej opieki nad małym dzieckiem może znaleźć się w konkretnej umowie. Nie będzie to jednak okres podlegający reżimowi art. 186-1868 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Oznacza to, że jeżeli pracownik zacznie korzystać z tego uprawnienia, gdy dziecko będzie miało ponad 1 rok, to maksymalny wymiar urlopu wychowawczego - z uwagi na wiek dziecka - ulegnie skróceniu.

ZAPAMIĘTAJ

Pracownik może wykorzystać urlop wychowawczy w wymiarze do 3 lat, przy czym nie jest konieczne zachowanie ciągłości. Urlop wychowawczy może być dzielony maksymalnie na cztery części. Części te nie muszą być równe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00