Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-01-26

Jak bronić się przed urzędem skarbowym

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca zmuszony jest przestrzegać nierzadko skomplikowanych reguł postępowania, jakie wytyczają dla niego m.in. normy podatkowe. Zachowanie przedsiębiorcy sprzeczne z obowiązkiem ustawowym może skutkować koniecznością poniesienia odpowiedzialności na gruncie kodeksu karnego skarbowego i skończyć się dla niego poważnymi konsekwencjami. W praktyce prowadzenia działalności gospodarczej takie przypadki nie są wcale odosobnione, a jeśli firma wpadnie w spiralę kontroli, mandatów i grzywien, może to okazać się dla niej bardzo dotkliwe. Postępowanie w sprawach karnoskarbowych stanowi procedurę opartą na zasadach postępowania karnego. Jest ono niewątpliwie surowe, z drugiej strony im bliżej skazania, tym podatnik ma większą możliwość na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i uniknięcie przynajmniej części sankcji.

Stan prawny na 19 stycznia 2010 r.

krzysztof grodzicki

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Dość powszechne jest przekonanie o surowości aparatu fiskalnego i nikłych możliwościach obrony nie tylko podczas postępowania w urzędzie, ale również przed sądem. W "Poradniku", który mają Państwo przed sobą, wskazujemy na możliwe drogi postępowania przed organem fiskalnym i sądem, na pułapki i niebezpieczeństwa. Radzimy jednocześnie jak przygotować najlepszą linię obrony, kiedy dobrowolnie poddać się odpowiedzialności i ogólnie - jak zachować się w rozmaitych procesowych sytuacjach. Postępowanie karnoskarbowe musi być bowiem zawsze prowadzone z rozmysłem i odpowiednią kalkulacją zysków i strat.

Zasady odpowiedzialności karnej skarbowej

Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skarbowe lub odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe podlega tylko ten, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.

Podstawowe zasady odpowiedzialności

Podstawowe zasady odpowiedzialności karnej, jak również katalog przestępstw i postępowanie karnoskarbowe - toczone zarówno w urzędach skarbowych (wraz z mandatami), jak i przed sądami reguluje ustawa z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 206, poz. 1589, dalej "k.k.s.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00