Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-09-29

Weksel w obrocie prywatnym i publicznym

W niepewnych czasach dobrym zabezpieczeniem w interesach może być weksel. Ma on nie tylko cechy papieru wartościowego, ale również może służyć we wzajemnych rozliczeniach jako surogat pieniądza. Wokół zastosowania weksla narosło w ostatnim czasie sporo nieporozumień i polscy przedsiębiorcy nie wykorzystują w pełni jego możliwości. Jest to efektem przede wszystkim niedostatecznej znajomości przepisów i obaw przed zabezpieczeniem wekslowym, podczas gdy jest ono naprawdę godne polecenia. Drugą przyczyną jest orzecznictwo sądowe, które stara się łagodzić rygoryzm prawa wekslowego. Często dochodzi przy tym do wypaczenia samej idei weksla, który ma być dokumentem abstrakcyjnym - niezależnym od przyczyny swojego wystawienia. Jeśli sąd w procesie wekslowym rozpatruje umowę, która legła u podłoża zobowiązania i często zastanawia się nad jej ważnością, to do potencjalnych kontrahentów płynie jasny i niestety negatywny sygnał.

Stan prawny na 22 września 2009 r.

Krzysztof Grodzicki

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik", który mają Państwo przed sobą, nie stanowi opisu weksla i teoretyzowania jego roli w obrocie. Uznaliśmy bowiem, że na ten temat napisano już dostatecznie wiele. Dlatego staraliśmy się w przystępny sposób wyjaśnić funkcjonowanie weksla w praktyce - począwszy od jego prawidłowego wypełnienia, przez sprzedaż i obrót wekslem, a na dochodzeniu roszczeń kończąc. Sporo miejsca poświęcamy wekslowi w obrocie publicznym, chociaż przez urzędy jest on często niedoceniany i chyba najlepsze lata ma dopiero przed sobą. Dzięki temu otrzymają Państwo przydatne kompendium wskazujące, jak czerpać z weksla praktyczne i możliwie największe korzyści.

Co powinno znaleźć się w wekslu

Aby weksel był ważny, musi zawierać określone przez prawo wekslowe elementy. Najważniejszym z nich jest oczywiście podpis wystawcy, jak i innych dłużników wekslowych - przede wszystkim trasata i kolejnych zbywców.

Warunki ważności weksla

Wekslem jest tylko taki dokument, który zawiera . Bezwarunkowość wyraża się niemożnością obwarowania zapłaty jakimikolwiek zdarzeniami przyszłymi i niepewnymi. Zgodnie z art. 90 k.c. ziszczenie się warunku nie ma mocy wstecznej, chyba że inaczej zastrzeżono. Zobowiązanie warunkowe w wekslu jest zatem nieskuteczne, choć warto podkreślić, że nie każdy dopisek jest warunkiem w znaczeniu prawnym. Jak wskazał SN w wyroku z 20 września 2001 r. (sygn. akt II CKN 271/99, OSNC z 2002 r. nr 6, poz. 76): informacja o tym, jakie świadczenie otrzymał wystawca weksla od wekslobiorcy za wręczony mu weksel, nie narusza zakazu dokładania warunku przewidzianego w art. 101 pkt 2 prawa wekslowego. Można zatem bez obawy zamieścić na wekslu odpowiednią adnotację (np. "za pobrany sprzęt komputerowy"), z tym zastrzeżeniem, że będzie ona miała raczej informacyjny charakter. Weksel jest papierem wartościowym na zlecenie, co oznacza, że może być zbyty w drodze specjalnego oświadczenia - indosu. Oprócz tego istnieją jeszcze papiery wartościowe na okaziciela (np. czek na okaziciela) - zbywane przez wręczenie oraz papiery imienne (np. akcje imienne) - zbywane w drodze i ze skutkami zwykłego przelewu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00