Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-20

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów. Rozwiązać umowę o pracę można przy tym na wiele sposobów. Najbardziej korzystnym dla pracodawcy, bo nie niosącym ze sobą dodatkowych kosztów (z wyjątkiem odprawy), jest porozumienie stron. Nie zawsze jest ono jednak możliwe, a wtedy zachodzi konieczność wypowiedzenia umowy, co jest najczęściej spotykane w praktyce. W tym trybie można rozwiązać w zasadzie każdą umowę - zawarte na okres próbny, czas nieokreślony, czas określony (dłuższy niż 6 miesięcy), w tym umowa na zastępstwo i na czas sezonu, jeżeli takie zastrzeżenie znalazło się w treści kontraktu, a także umowę na czas wykonywania określonej pracy.

Stan prawny na 13 stycznia 2009 r.

KRZYSZTOF GRODZICKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

„Poradnik” jest kontynuacją cyklu o zwolnieniach w firmie. Tym razem skupiamy się na najmniej spornych sposobach rozwiązania stosunku pracy, jakimi są wypowiedzenie i porozumienie stron. Omawiamy okresy i tryb wypowiedzenia, wskazujemy, w jaki sposób wypowiedzieć umowę, by uniknąć sprawy w sądzie, radzimy, jak praktycznie przeprowadzić proces zwolnień. Przy pomocy licznych przykładów i formularzy zadbaliśmy o praktyczną stronę prezentowanej problematyki. Dzięki lekturze „Poradnika” z pewnością przeprowadzą Państwo konieczną restrukturyzację zatrudnienia sprawnie, szybko i przy minimalnych kosztach.

Wypowiedzenie umowy w praktyce

Prawo przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy, z których najpopularniejszym jest oczywiście wypowiedzenie. W praktyce mamy często do czynienia też ze zwolnieniami bez wypowiedzenia - z winy pracownika lub też bez niej albo też z winy pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00