Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-05-29

Przewodnik urlopowy

Jak co roku, w wielu firmach w połowie czerwca zaczyna się urlopowa gorączka. Podczas gdy pracownicy planują letni wypoczynek, pracodawca i jego dział kadrowy stają przed licznymi problemami - trzeba zapewnić sprawne funkcjonowanie firmy, wyliczyć urlopy, uporać się z wolnym na żądanie i z wieloma innymi kłopotami. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, oferujemy Państwu kompleksowy „Poradnik” urlopowy, z którym nie tylko łatwo wyliczycie urlop, ale też unikniecie wszelkich komplikacji powstałych na tle niezbyt jasnych przepisów. Urlopy to bowiem w każdym zakładzie pracy kwestia drażliwa, będąca potencjalnym zarzewiem konfliktów, a polskie prawo pozwala na rozmaite i rozbieżne interpretacje.

Stan prawny na 22 maja 2007 r.
Krzysztof Grodzicki
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Nasz przewodnik jest jednak produktem unikatowym. Po pierwsze, ze względu na to, iż omawiamy wyłącznie urlop wypoczynkowy, unikając tym samym pobieżnego prezentowania problematyki i zajmując się dogłębnie najdrobniejszymi szczegółami. Otrzymujecie zatem Państwo produkt całościowy, który przez długi czas może stanowić kompendium wiedzy o urlopach. Po drugie, jest on bardzo praktyczny - staraliśmy się ująć wiedzę systematycznie i syntetycznie, tak by unikając teoretyzowania, skupić się na problemach mogących rzeczywiście mieć miejsce w życiu. Po trzecie, wskazujemy na możliwe pułapki w przepisach, eksponujemy zagrożenia i podajemy proste sposoby na ominięcie niebezpiecznych miejsc. Znajomość prawa to bowiem jedno, a umiejętne z niego skorzystanie to już zupełnie inna sprawa. Mamy nadzieję, że „Poradnik” będzie służył nie tylko rozstrzyganiu nietypowych problemów, ale także - a może nawet przede wszystkim - codziennej pracy zawodowej.
Prawo do urlopu
Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje zarówno osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, jak i powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Uprawnień takich nie ma natomiast zleceniobiorca czy też dziełobiorca.
Co wynika dla pracodawcy z ustawowej definicji
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00