Data publikacji: 2005-10-18
Podatki dochodowe w rachunkowości część II
W codzienności polskich firm wiele problemów nastręcza rachunkowe ujęcie kwestii podatkowych. Jest to wynikiem zarówno nieczytelnych przepisów, niestabilności prawa, jak i szybkiego rozwoju przedsiębiorstw, które penetrując nowe rynki zbytu, natrafiają na komplikacje natury prawnej. „Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, wychodzi naprzeciw tym trudnościom. Stanowi kontynuację cyklu „Wszystko o rozliczeniach”, a jednocześnie jest uzupełnieniem i dopełnieniem poprzedniego numeru poświęconego zagadnieniom podatku dochodowego od osób prawnych na tle rachunkowym. W tym numerze omawiamy m.in. opłaty i rozliczenia z ZUS, koszty dotyczące należności i zobowiązań, rozliczenia kredytów i pożyczek, odpisy aktualizujące, wydatki na osoby zatrudnione w naszej firmie, opodatkowanie leasingu i wiele innych ciekawych i żywotnych z punktu widzenia praktyki spraw. Na koniec skupiamy się na podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jadwiga Godlewska
Stan prawny na 11 października 2005 r.
Pozostajemy też w sprawdzonej formule - omawiamy poszczególne instytucje ilustrując je przykładami, praktycznymi radami i wzorami księgowań. Końcowa część „Poradnika” to pytania naszych Czytelników i odpowiedzi ekspertów. Z niektórymi z nich z pewnością spotkaliście się Państwo w swej pracy zawodowej. Atutem „Poradnika” jest fakt, iż skupiamy się na problemach nietypowych, dla których próżno by szukać prostego rozstrzygnięcia w przepisach. Wskazujemy też możliwe błędy, potencjalne zagrożenia, pokazując jednocześnie, jak im zapobiec, a gdy jest to niemożliwe - jak zminimalizować straty.
Koszty dotyczące należności i zobowiązań
Z kosztami nieuznawanymi przez prawo podatkowe za koszty uzyskania przychodów mamy do czynienia w sferze rozrachunków. Chodzi tu zarówno o koszty występujące po stronie zobowiązań w związku z ich regulacją, jak i po stronie należności w związku z brakiem ich uregulowania.
Opłaty
Dodatkowa opłata wymierzana przez ZUS na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych