comment
Porada
Data publikacji: 2005-08-02
Zawieranie umowy o pracę
Warunki umowy o pracę
PYTANIE:
Niedawno mój znajomy otworzył sklep, w którym zatrudnił mnie jako sprzedawcę. Ponieważ dość długo się znamy, to umówiliśmy się co do pracy, tzn. ile mam pracować, za jakim wynagrodzeniem itd. Nie podpisywaliśmy jeszcze żadnej umowy. Stwierdziliśmy, że po prostu przyjdę do pracy 1 września. Ostatnio gdzieś przeczytałam, że mimo wszystko powinniśmy podpisać umowę, bo mogę mieć kłopoty. Czy to prawda? - Krystyna M. z Lubartowa
ODPOWIEDŹ:
Umowa zawarta ustnie z pracownikiem jest ważna, jednak warunki pracy i jej rodzaj powinny zostać potwierdzone pracownikowi przez pracodawcę na piśmie.
WYJAŚNIENIE:
Zgodnie z generalną zasadą, umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Dotyczy to wszystkich umów, bez względu na rodzaj i czas ich trwania. Jednak kodeks pracy przewiduje możliwość zawarcia umowy przez dopuszczenie do pracy w chwili faktycznego rozpoczęcia pracy. Oznacza to, że kodeks pracy, mimo wymagania zachowania formy pisemnej, dopuszcza też możliwość nawiązania stosunku pracy w inny sposób. Przepisy dopuszczają wyjątkowo i na krótki okres inne formy, przy czym powszechny jest pogląd, że następuje to zwłaszcza w sytuacjach, kiedy zachowanie formy pisemnej przy zawarciu umowy o pracę okazało się utrudnione lub niemożliwe. Należy zatem stwierdzić, że umowa o pracę zawarta w inny sposób nie jest nieważna i nieskuteczna. Przedstawiciele doktryny wskazują również, że oświadczenia woli kontrahentów nie muszą być wyraźne w swej treści. Przepisy mówią bowiem, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w przepisach wola osoby wykonującej czynność prawną może być wyrażona przez każde zachowanie tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Na stanowisku takim stoi również Sąd Najwyższy, stwierdzając, że do zawarcia umowy może dojść w sposób dorozumiany, jeżeli pracownik za milczącą zgodą pracodawcy wykonuje pracę podporządkowaną (por. wyrok SN z 31 marca 1977 r., sygn. akt I PRN 112/77, niepublikowany). Zostało przyjęte, że umowa dochodzi do skutku, gdy strony złożą zgodne oświadczenia co do jej istotnych postanowień.
Pozostało 79% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka