comment
Porada
Data publikacji: 2005-01-04
Dziedziczenie akcji pracowniczych
Moja mama pracowała w banku przez ponad 40 lat. Zmarła w 2001 r. Czy dzieciom jako spadkobiercom należy się prawo do przydziału akcji pracowniczych? Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie. Z góry dziękuję - Wojciech S. z Gdańska
Akcje pracownicze są majątkowym składnikiem spadku i jako takie podlegają dziedziczeniu. Perspektywa ich nabycia jest również traktowana jako prawo niezwiązane z daną osobą (spadkodawcą) i możemy je nabyć w drodze spadku.
Tryb nabywania akcji pracowniczych został uregulowany w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji. Jest to akt prawny, który umożliwia przekształcenia przedsiębiorstw państwowych w spółki prawa handlowego. W wypadku banków jedyną możliwą formą prawną jest spółka akcyjna. Zgodnie z art. 36 wspomnianej ustawy, uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15% akcji objętych przez Skarb Państwa w dniu wpisania spółki do rejestru. Łączna wartość nominalna akcji przeznaczonych do nieodpłatnego nabycia przez pracowników nie może przekroczyć iloczynu liczby uprawnionych pracowników oraz kwoty osiemnastu średnich wynagrodzeń miesięcznych w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku, obliczonych z okresu sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym Skarb Państwa zbył pierwsze akcje na zasadach ogólnych. Limit ten jest jednak ustalany indywidualnie dla każdej restrukturyzowanej firmy, w zależności od liczby akcji, liczby uprawnionych i prowadzonej polityki. Prawo stanowi, że akcje zbywa się nieodpłatnie w grupach wyodrębnionych ze względu na okresy zatrudnienia uprawnionych pracowników w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym i w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji tego przedsiębiorstwa.
Pozostało 76% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right