comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-26
Dokumentacja związana ze zwolnieniem z pracy
Opracowanie, które przekazujemy do rąk Czytelników, kończy trzyczęściowy cykl informacji o zasadach prowadzenia przez pracodawców dokumentacji zatrudnieniowej i ubezpieczeniowej pt. „Pracownik w firmie”. W pierwszej części omówione zostały dokumenty związane z przyjęciem do pracy oraz obowiązkiem zgłoszenia pracownika do poszczególnych rodzajów ubezpieczeń, zaś w drugiej - zasady zawierania umów cywilnoprawnych i prowadzenia dokumentacji dotyczącej okresu zatrudnienia.
Bogdan Godzisz
Stan prawny na 28 września 2004 r.
W tym numerze „Poradnika Gazety Prawnej” zajmujemy się przedstawieniem sposobu prowadzenia ewidencji czasu pracy, dokumentowania ustania stosunku pracy oraz wyrejestrowania odchodzącego pracownika z ubezpieczeń. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, także w tej podajemy informacje o zasadach, trybie i sposobach sporządzania dokumentów, wypełniania wymaganych druków kadrowych i ubezpieczeniowych, jak również konstruowania niezbędnych pism. Tym razem dotyczą one urlopów wypoczynkowych, ewidencji i rozliczania czasu pracy, wypowiadania i rozwiązywania umów o pracę oraz wyrejestrowywania pracownika z ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego.
Wszystkie prezentowane części cyklu pt. „Pracownik w firmie” powinny znajdować się u każdego pracodawcy, a także u osób wykonujących różne formy działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub w ramach tzw. samozatrudnienia, czyli wykonywania pracy bez pracodawcy.
Urlopy pracownicze
Prawo do urlopu wypoczynkowego
Zasady udzielania urlopów pracowniczych określa ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 120, poz. 1252) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 230, poz. 2290).
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka