Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-10-28

Jak korzystnie zwolnić pracownika?

W obrocie prawnym funkcjonują różnego rodzaju umowy o pracę. Opracowanie wskazuje, jak rozwiązywać je zgodnie z prawem i przy jak najniższych kosztach, a ponadto jak ograniczyć wydatki w przypadku, gdy doszło do uchybień przy ich rozwiązywaniu. Porusza wiele nurtujących pracodawców tematów, takich jak forma i okresy wypowiedzenia, okresy ochronne, a także zwolnienia pracowników szczególnie chronionych przez prawo pracy. Odnosi się do kwestii zwolnień grupowych i redukcji stanowisk pracy.

Anna Lerkowska
Stan prawny na 22 października 2003 r.
Poradnik ten omawia w skrócie, co czeka pracodawców w przyszłym roku - z uwagi na członkostwo Polski w Unii Europejskiej i planowane nowelizacje. Wskazuje ponadto, jak należy postępować, kiedy sprawa zwolnienia pracownika znajdzie finał w sądzie, m.in. jak wygląda w tym zakresie procedura, jakie są koszty takiego postępowania, w jakich sytuacjach najkorzystniejszym - i to dla obu stron - rozwiązaniem jest ugoda, na czym ona polega, jakie są jej zalety. Wyjaśnia też, jaką rolę w zakresie rozwiązywania umów o pracę mają zakładowe organizacje związkowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy.
Wszystkie typy umów określa ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 200, poz. 1679). Zgodnie z art. 25 k.p., umowę o pracę można zawrzeć na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zaś zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na czas trwania tej nieobecności. Jest to nowy rodzaj umowy terminowej - tzw. umowa o zastępstwo. Dodatkowo każda z wymienionych umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.
Każda umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, z wyraźnym określeniem rodzaju i warunków umowy, a w szczególności powinna określać rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania oraz termin rozpoczęcia pracy, a ponadto wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy (art. 29 § 1 k.p.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00