comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-06-03
Inwestycja budowlana
Niniejsze opracowanie jest skierowane do osób, które zamierzają przystąpić do budowy domu jednorodzinnego, ewentualnie warsztatu czy innej inwestycji budowlanej przeznaczonej na działalność gospodarczą. Skorzystać z publikacji mogą również osoby, które rozpoczęły już inwestycję i napotkały na swej drodze przeszkody utrudniające jej kontynuację, na przykład na skutek wydania decyzji administracyjnej wstrzymującej prace budowlane.
Andrzej Kwieciński
Stan prawny na 26 maja 2003 r.
Bieżący rok jest kolejnym, w którym podatnikom rozpoczynającym budowę domu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podatku poniesionych wydatków na jego budowę czy zakup działki. Wprowadzone nowe rozwiązania polegające na odliczaniu odsetek od zaciągniętego kredytu, przy jednoczesnych zapowiedziach Ministra Finansów o likwidacji od 2004 r. wszystkich ulg podatkowych, nie stwarzają dla potencjalnych inwestorów sprzyjających warunków. Z drugiej strony ciągle istniejące zapotrzebowanie na mieszkania, przy jednoczesnych ułatwieniach w pozyskiwaniu gruntów pod budownictwo oraz niekiedy zrównaniu cen w nowych budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych, dążenie wielu rodzin do wyprowadzenia się z hałaśliwych i ruchliwych centralnych dzielnic miast na ich obrzeża powodują przy wzroście podaży działek również wzmożone zainteresowanie takimi gruntami. Powoli budownictwo indywidualne staje się wyznacznikiem koniunktury w budownictwie.
Poszczególne rozdziały niniejszego opracowania zostały skonstruowane w sposób zapewniający chronologię wszystkich procesów dotyczących procesu budowlanego, a więc przystąpienia do budowy, jej kontynuacji, a na koniec odbioru budynku.
Inwestor, ubiegając się o wydanie decyzji zezwalającej na budowę, musi wykazać się prawem do dysponowania terenem. Tytuł prawny może wynikać z prawa własności, użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.
Najczęstszą formą jest nabycie własności w drodze umowy kupna-sprzedaży. Inne to zasiedzenie, darowizna, dziedziczenie, zamiana.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka